Circle to land

Z VACC-CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Circle to land (česky přiblížení okruhem) je procedura při které se zahájí předepsané přístrojové přiblížení na jednu dráhu a po získaní vizuálních referencí s letištěm se provede přiblížení za stálého dohledu letiště na dráhu jinou (která nemá publikovaný postup přístrojového přiblížení). Používá se hlavné v situacích, kdy je souvislá oblačnost relativně nízko nad letištěm a silný vítr znemožňuje přistání na přístrojovou dráhu.

Letadlo vyklesá pod oblačnost podle přístrojů (např. ILS), a pak okruhem kolem letiště přelétne na finále dráhy jiné (často do protisměru). Protože to připomíná okruhy (které se ovšem létají za VFR), tak se tomu říká přiblížení okruhem. Ovšem circle to land je stále IFR procedura, neznamená přechod na VFR okruh a ani se nejedná o obvyklé "vizuální přiblížení".

Postup procedury přiblížení okruhem může být pro dané letiště striktně popsaný v mapě (např. z důvodu přítomnosti překážek v okolí letiště nebo protihlukových postupů) nebo může být v mapě uvedeno jen jakým směrem od letiště a/nebo v jaké výšce je možno přiblížení okruhem provádět. Při přiblížení okruhem je třeba vždy zohlednit postup pro přiblížení okruhem publikovaný v AFM/POH pro daný letoun.


Použitelná obecná minima pro dohlednosti a MDH dle ICAO, stanovené pro přiblížení okruhem lze nalézt v předpise L8168. Tato minima jsou dále upravována (snižována) mapami konkrétního letiště.


Kategorie letadla A B C D
MDH (min) [ft] 400 500 600 700
VIS (min) [m] 1500 1600 2400 3600

Nezdařilé přiblížení

Ilustrace nezdařilého přiblížení při přiblížení okruhem

V případě, že posádka nezíská vizuální reference před dosažením MDA, provede standardní postup nezdařilého přiblížení popsaný např. v mapě ILS, které bylo použito (na obrázku označeno zeleně). V případě, že nejpozději v MDA/MDH jsou vizuální reference, zahájí posádka přiblížení okruhem (např. dle příručky příslušného letounu. Při tomto přiblížení okruhem letí posádka přesně po definovaných tratích a nevyhýbá se počasí (nekličkuje mezi mraky). V případě vlétnutí do oblačnosti zahájí posádka postup nezdařilého přiblížení v průběhu přiblížení okruhem.

V případě ztráty vizuální reference s dráhou v průběhu letu po okruhu je nutné se vrátit do osy dráhy a dále pokračovat opět standardním postupem nezdařilého přiblížení. Tedy zatočit dle kompasu ke dráze, podle stopek odhadnout dosažení letiště a pak zatočit do směru původního ILS přiblížení a z něj provést missed approach (na mapě zobrazeno modře).

V případě ztráty vizuální reference (nebo z jiného důvodu pro go arround) na finále se provede stoupavá zatáčka do směru, ve kterém byl prováděn vlastní okruh. Touto zatáčkou se dostaneme do směru původního ILS přiblížení a dále dle jeho posutpu nezdařilého přiblížení. Na mapě zobrazeno červeně.

Příklady

Příklady různých typů publikovaného přiblížení okruhem a procedury přiblížení okruhem pro Boeing 737 a Airbus A320:

V mapě přístrojového přiblížení je přesně definováno kudy se má přiblížení okruhem provádět
Přiblížení okruhem bez předchozího přístrojového přiblížení na konkrétní dráhu: Letadlo letí VOR přiblížení kolmo na obě dráhy a poté co získá vizuální kontakt provede dle vlastního uvážení nebo dle instrukcí ATC přiblížení okruhem na kteroukoli dráhu
Speciální mapa pro přiblížení okruhem: V mapě přístrojového přiblížení je odkaz na speciální mapu pro přiblížení okruhem. Tato mapa definuje, jak a kam mohou letadla jednotlivých kategorií přiblížení okruhem provádět
Procedura přiblížení okruhem pro Boeing 737. Poznámka: obvyklejší je letět po prvním vybočení (*Rule) po dobu 30 sekund, nikoliv 20s, jak je uvedeno v tomto příkladu.
Procedura přiblížení okruhem pro Airbus A320
V mapě přístrojového přiblížení je uvedena pouze MDA a směr od osy dráhy, kterým je možno přiblížení okruhem provádět
V mapě přístrojového přiblížení je uvedena pouze MDA pro přiblížení okruhem