Komunikace na frekvenci - tipy a triky

Z VACC-CZ Wiki
Verze z 1. 5. 2011, 13:01, kterou vytvořil Brodhaq (diskuse | příspěvky) (Zamyká „Komunikace na frekvenci - tipy a triky“ ([edit=autoconfirmed] (do odvolání) [move=autoconfirmed] (do odvolání)))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Tipy a triky pro správnou komunikaci na frekvenci

Opakování volačky ATC

Nemusíte říkat volačku ATC stanice (např. Praha Radar) při každém vašem vysílání. Stačí pouze při prvním kontaktu. Příklad: ATC:

CSA123, turn left heading 300.

Pilot

Špatně: Praha Radar, turn left heading 300, CSA123.

Správně: Turning left heading 300, CSA123.


Závěr: volačku ATC říkejte jen při prvním kontaktu.

Umístění své volačky

Piloti většinou říkají svou volačku na začátku komunikace pokud něco žádají, oznamují apod. Zkrátka když začínají komunikaci oni. Proto aby ATC hned od začátku věděl kdo na něj mluví.

Naopak pokud pilot opakuje nějakou instrukci od ATCo, volačku obvykle říká až na konci. Příklad:

ATC:

CSA123, turn left heading 300.

Pilot

Špatně: CSA123, turning left heading 300.

Správně: Turning left heading 300, CSA123.


Pilot

Špatně: Ready for departure, CSA123.

Správně: CSA123, ready for departure.


Závěr: Svou volačku říkejte až na konci když odpovídáte řídícímu.

Poslech okolní komunikace

Poslouchejte pečlivě na frekvenci. Zbytečná zpoždění a stres způsobuje, když ATCo na plném kanálu musí několikrát volat pilota, který zrovna myslí na něco jiného. A pak mu ještě musí instrukce několikrát opakovat. A zatímco je takhle kanál zbytečně blokován, jiná letadla přelétávají localizery a nebo v lepším případě čekají na zemi na ATC povolení či pojíždění.

Pokud špatně rozumíte, zkuste postupně - zlepšit kvalitu zvuku, říct ATCo aby mluvil pomaleji/srozumitelněji, požádat aby mluvil česky a nebo v posledním případě přejít na text.

Nepřehlížejte zprávy na textu - nemůže-li se vám ATCo dovolat, zkusí vzápětí text. Neblokujte zbytečně frekvenci dlouhými "pohádkami". Zvlášť je-li na frekvenci živo. Může to zdržovat ATCo. Mezi nejjednodušší omezení patří sáhodlouhé omluvy, že pilot neslyšel nebo špatně porozuměl. To se stává každému. A nejlepší omluvou je rychlá žádost o znovuřečení té konkrétní instrukce (např. Say again heading), aby nedocházelo k blokaci frekvence. Ostatní věci jak co zkrátit přijou samy s přibývajícími zkušenostmi.

Závěr: Poslouchte pečlivě, sledujte text, mluvte krátce a výstižně.

Skákání do řeči

Neskákejte do "řeči". Tím mám na mysli hlavně skákání doprostřed komunikace mezi ATCo a jiným pilotem. Ve většině případů komunikace končí potvrzením instrukce pilotem. Klíčem pro odbourání tohoto zlozvyku je poslouchat co se na frekvenci děje a říká. Podobně když se přihlásíte na novou frekvenci poslouchejte pár sekund než sami začnete mluvit.

Špatně:

ATC: CSA123, turn left heading 300.

Pilot 2: CSA987, established on ILS approach.

Pilot 1: Turning left heading 300, CSA123


Správně:

ATC: CSA123, turn left heading 300.

Pilot 1: Turning left heading 300, CSA123

Pilot 2: CSA987, established on ILS approach.


Závěr: mějte přehled co se děje na frekvenci, abyste neskákali do komunikace mezi pokyn ATCo a odpověd pilota.

Počáteční kontakt

Při žádosti o ATC povolení nevybafněte na ATCo vše hned najednou. Je to občas delší povídání a ATCo může mít třeba letadlo na krátkém finále, chce mu dát povolení k přistání a vy mu do toho skočíte. Začněte tedy jen pozdravem a čekejte až vás ATCo vyzve k předání ostatních informací. Příklad:

Špatně:

Pilot: Praha Radar, CSA123, dobrý večer, Information Romeo, QNH1014, request clearence to Ostrava. Výše popsaná žádost je správná frazeologie - takto by bylo ještě akceptovaletné když to pilot řekne rovnou, jenže obvykle se stává že pilot přidává ještě dalši věci jako spouštění (může požádat později), stand (ATC ho potřebuje at při žádosti o nahození a vytlačení) a jiné, převážně zbytečné věci. proto je lepší tato verze:


Správně:

Pilot: Praha Radar, CSA123, dobrý večer.

ATC: CSA123, Praha Radar, dobrý večer.

Pilot: CSA123, Information Romeo, QNH1014, request clearence to Ostrava.


Závěr: Při žádosti o povolení začněte jen pozdravem.

Rychlá odpověď

Snažte se odpovídat ihned na instrukce ATCo. Měli byste odpovědet hned jak ATCo dořekne svou instrukci. ATCo může hned poté potřebovat vydat někomu jinému další pokyny a tím, že se dočká odpovědi od vás až za 10 sekund zbytečně zvyšuje stres a napětí. Navíc takto bude frekvence přetížena už třeba při 4 letadlech i když jindy se zvládá daleko více.

Do stejné kategorie patří častý zlozvyk pilotů neodpovídat pokud nerozumí co po nich ATCo chce. To je asi to nejhorší co lze udělat, protože tím zablokujete řídícího na dlouhý čas. ATCo totiž nikdy neříká nic zbytečného a tak čeká na vaší odpověd. Po nějaké době se dotáže znova a znova. Tím se zablokuje frekvence na neúnosně dlouhou dobu a dochází k časové tísni. Správný postup je ihned požádat o zopakování příkazu ("opakujte,CSA123" nebo "say again, CSA123") a nebo o vysvětlení co tím ATCo myslel. Nebojte se i třeba přejít do češtiny.

Odkazy

Předpis L Frazeologie Kompletní reálný předpis pro IFR i VFR komunikaci v ČJ/AJ