Přístroje (základní)

Z VACC-CZ Wiki
Verze z 31. 8. 2011, 18:09, kterou vytvořil Brodhaq (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: =Pitot-statické přístroje= Tři ze šesti základních přístrojů měří tlak. Tyto přístroje (výškoměr, rychloměr a ukazatel vertikální rychlosti) se nazýv...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Pitot-statické přístroje

Tři ze šesti základních přístrojů měří tlak. Tyto přístroje (výškoměr, rychloměr a ukazatel vertikální rychlosti) se nazývají pitot-statické přístroje.

Všechny tři přístroje jsou připojeny ke statické sondě zvané pitotova trubice. Tato sonda přivádí venkovní vzduch do skříňky každého z přístrojů. Jak letadlo klesá nebo stoupá, tak se venkovní tlak zvyšuje nebo snižuje. Výškoměr a ukazatel vertikální rychlosti zobrazují tyto změny tlaku jako výšku a rychlost stoupání nebo klesání.

Rychloměr

Rychlomer.jpg Rychloměr, který je také připojen k pitotově trubici, měří rozdíl mezi statickým tlakem a dynamickým tlakem. Dynamický tlak je tlak vzduchu vytvořený při vstupu venkovního vzduchu do pitotovi trubice. Jak letadlo letí rychleji, tak venkovní vzduch je hnán do pitotovi trubice rychleji, zvyšuje se dynamický tlak vzduchu. Rychloměr zobrazuje rozdíl mezi statickým tlakem a dynamickým tlakem jako rychlost, obvykle v uzlech nebo v Machově čísle.

Rychloměr je rozdílový tlakoměr. Měří rozdíl mezi tlakem v pitotově trubici a tlakem statickým (relativně klidným tlakem vzduchu okolo letadla). Ručička zobrazuje tento rozdíl jako rychlost.

Od roku 1976 letadla mají rychloměry v jednotce uzly (knots). Starší letadla mají ještě jednotky míle za hodinu, nebo km/h.

Výškoměr

Vyskomer.jpg Výškoměr je citlivý barometr, který měří tlak vzduchu. Je nakalibrovaný tak, aby ukazoval tlak vzduchu jako výšku, obvykle ve stopách nad střední hladinou moře (MSL)

Jak výškoměr pracuje

Výškoměr je připojen ke statickým sondám. Tlak vzduchu ve skříňce přístroje se snižuje, když letadlo stoupá a zvyšuje, když letadlo klesá. Jakmile tlak ve skříňce klesne, utěsněné polštářky se začnou rozpínat. Zvýšený tlak tlačí na polštářky. Jak se polštářky roztahují a smršťují, tak se ručičky k nim připojené otáčejí okolo stupnice jako hodiny.

Čtení výškoměru

Většina malých letadel je vybaveno dvouručičkovými výškoměry. Delší ručička ukazuje stovky stop. Kratší ručička ukazuje na tisíce stop. Klínovitý pruhovaný ukazatel se objeví vždy, když je současná výška menší než 10 000 stop (3 048 metrů). Například, když je delší ručička na 5 a krátká ručička je mezi 2 a 3 jste v 2 500 stopách MSL. Pokud proužkovaný ukazatel není vidět, stejná pozice ručiček ukazuje, že jste v 12 500 stopách MSL. Proudová a ostatních velmi výkonná letadla typicky mají ručičku a okno. Dlouhá ručička ukazuje stovky stop a v okně se zobrazuje výška v číselné podobně.

Chyby výškoměru

Výškoměr je nakalibrován, aby ukazoval správnou výšku nad hladinou moře, když atmosférická teplota a tlak odpovídají s standardními podmínkami. Změna teploty obvykle nezpůsobí velkou chybu, ale pokud se atmosférický tlak nemění standardní rychlostí, výškoměr nezobrazí správnou výšku. Ledaže by pilot pravidelně uzpůsoboval nastavení výškoměru na místní atmosférický tlak (opravený na hladinu moře). Ve skutečnosti předpisy FAA požadují abyste používal správné nastavení výškoměru. Například předpokládejme, že před vzletem je výškoměr nastaven na 30.10 palců. Pokud letadlo letí na letiště obklopeném nízkým tlakem a pilot nezmění nastavení výškoměru, výškoměr cítí, že je nízký tlak ve velkých výškách. V jiných slovech výškoměr ukazuje vetší výšku než letadlo doopravdy má nad hladinou moře.

Tip: pro nastavení výškoměru na současný tlak vzduchu stiskni B. ATC v Evropě dává tlak v hektopaskalech, pro přepočet na ihHg vydělte hektopaskaly číslem 33,86

Ukazatel vertikální rychlosti

Vsi.jpg Ukazatel vertikální rychlosti (také zvaný VSI nebo vário) ukazuje jak rychle letadlo stoupá nebo klesá. VSI je nejčastěji nakalibrován na stopy za minutu (feet per minute).

Piloti ho nejčastěji používají při letu podle přístrojů pro pomoc při ustálení rychlosti sestupu při přiblížení a pro udržení stálé rychlosti stoupání či klesání.

Jak VSI pracuje

VSI je připojen ke statické sondě. Tlak vzduchu uvnitř skříňky přístroje klesá při stoupání letadla a stoupá při klesání letadla. Uvnitř skříňky je utěsněný polštářek (podobný jako ve výškoměru), který se rozpíná a stahuje podle změn tlaku. Ručička připojená k polštářku se otáčí, jak se polštářek rozpíná nebo smršťuje, a ukazuje rychlost stoupání nebo klesání. Polštářek má malé netěsnění, aby mohl dovolit tlaku v polštářku vyrovnat se s tlakem ve skříňce. Když se tak stane, ručička bude ukazovat nulu - vodorovný let.

Čtení VSI

Neměli byste používat VSI jako primární ukazatel pro udržení vodorovného letu. Pokud letadlo začne stoupat či klesat, VSI nejdříve ukazuje změnu ve správném směru. Ale tento ukazatel se trochu loudá oproti pohybu letadla a trvá několik sekund než se srovná se současnou rychlostí klesání nebo stoupání letadla. "Pronásledování" ručičky na VSI se může zdát jako byste jezdili na horské dráze. To se radši spolehněte na rychloměr nebo výškoměr, rychle ukazují aktuální a přesný stav i při odchýlení z vodorovného letu. Pak můžete zkontrolovat VSI pro ověření chtěné rychlosti klesání nebo stoupání letadla.

Setrvačníkové přístroje

Umělý horizont

Horizont.jpg je jediný přístroj, který zobrazuje současně klopení a náklon letadla. Setrvačník (gyroskop)se točí ve vodorovné pozici a udržuje svou orientaci vztažnou ke skutečnému obzoru při náklonu, stoupání a klesání letadla. Horizont vám sám neřekne jestli držíte vodorovný let, stoupáte či klesáte. Jen jednoduše ukazuje polohu letadla vztažnou k obzoru. K určení dráhy letu byste musel zkontrolovat rychloměr, výškoměr, ukazatel směru a další přístroje. Šipka na vrcholu přístroje HSI se pohybuje po stupnici s 10, 20, 30, 60 a 90 stupni náklonu. Vodorovná čára ukazuje klopení letadla ve stupních nad nebo pod horizontem. Bílé čáry směřující do středu ve spodní části ukazatele vám také můžou pomoct s určeným úhlem náklonu.

Omezení

Setrvačníky, které se používají ve většině malých letadel, padají, když klopení přesáhne +/- 70 stupňů nebo když úhel náklonu přesáhne 100 stupňů. Když setrvačník spadne podává nespolehlivé údaje až do doby, kdy se sám opět srovná, to obvykle vyžaduje pár minut vodorovného letu. Akrobatická a velká letadla jsou často vybaveny setrvačníky, které jsou spolehlivé i při převracení o 360 stupňů klopení a náklonu.

Velké množství moderních horizontů má modré nebe a hnědou zemi, z toho vyplívá fráze "udržuj modrou stranu nahoře".

Ukazatel směru

Hi.jpg Ukazatel směru, někdy nazýván setrvačníkový kompas (directional gyro - DG), je jedním ze tří gyroskopických přístrojů. Když se vyrovná s kompasem, poskytne přesný a stálý údaj o magnetickém směru letadla. Ukazatel směru je nepoužitelný bez kompasu, protože nic "neví" o magnetickém směru. Jen magnetický kompas může určit směr podle magnetického pole Země.

Ukazatel směru je důležitá pomůcka, protože kompas je vystaven zrychlení, zpomalení a zakřivení magnetického pole Země, a proto dělá chyby (zvlášť ve velkých výškách).

Jak ukazatel směru pracuje

Setrvačník v ukazateli směru se točí ve svislé rovině. Růžice označená směry udržuje jeho orientaci podle toho, jak letadlo zatáčí. Pohyb růžice při zatáčení okamžitě dává pilotovi přesný směr a kurs letadla.

Růžice je označená po každých 90 stupních písmenem (N, S, E, W), což jsou hlavní světové strany - sever (N), jih (S), východ (E), západ (W).

Vyrovnání ukazatele směru

V malých letadlech, jako je Cessna SP, pilot před vzletem nastaví ukazatel směru, aby se shodoval s kompasem a pravidelně ho resetuje během letu, aby se ujistil, že je s ním stále synchronizován. Ukazatel směru přetahuje a směr by neměl přetáhnout více než 3 stupně každých 15 minut.

Tip: pro resetování nebo přizpůsobení ukazatele směru manuálně stiskněte D.

Koordinátor zatáčení

Tu coord.jpg Koordinátor zatáčení je vlastně složen ze dvou přístrojů. Setrvačníková část ukazuje rychlost zatáčení letadla - jak rychle mění směr. A černá kulička v rource (sklonoměr) ukazuje kvalitu zatáčení - jestli je zatáčení koordinováno.

Jak koordinátor zatáčení pracuje

Jak letadlo zatáčí, síly způsobí setrvačníku precesi. Rychlost precese utvoří náklon miniatury letadla na přístroji doprava nebo doleva. Čím rychlejší zatáčení, tím větší precese a strmější náklon miniatury letadla.

Standardní rychlost zatáčení

Ve chvíli kdy se křídlo miniaturního letadla srovná s malou čárkou vedle písmene L nebo R (Left - vlevo; Right - vpravo), letadlo se otáčí standardní rychlostí zatáčení. Například letadlo se standardní rychlostí zatáčení 3 stupně za sekundu dokončí otočku o 360 stupňů do dvou minut.

Pokyny pro vyrovnání

Černá kulička sklonoměru zůstává mezi dvěma svislými nulovými čárami, pokud síly zatáčení jsou vyrovnány a let je koordinován. Jestliže kulička klesne směrem dovnitř zatáčení, letadlo tzv. výklouzává. Pokud se kulička posune směrem ven ze zatáčení, letadlo je ve skluzu.

Pro opravu výkluzu sniž tlak na směrovku ve směru zatáčení a (nebo) zvětši úhel náklonu.

Pro opravu skluzu zvyš tlak na směrovku ve směru zatáčení a (nebo) sniž úhel náklonu.

Vlastnost autokoordinace automaticky hýbe směrovkou pro dosažení koordinovaného letu.

Užitečná záloha

Koordinátor zatáčení je obvykle poháněn elektricky, aby byl k dispozici, pokud by vakuová pumpa selhala a vyřadila umělý horizont a ukazatel směru.


Článek převzat z http://www.ms-fs2004.wz.cz