Praha Information: Porovnání verzí

Z VACC-CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „''autor'': '''Marky Parky''' Praha Information poskytuje informační a pohotovostní službu neřízeným letům :Kategorie:VFR postupy + komunikace|V…“)
 
 
Řádek 25: Řádek 25:
 
==Na VATSIMu==
 
==Na VATSIMu==
 
Vzhledem k hustotě VFR provozu a poštu řídících na VATSIMu je Praha INFORMATION online jen velmi zřídka. Ve většině případů tuto stanici supluje LKAA_CTR (Praha radar).
 
Vzhledem k hustotě VFR provozu a poštu řídících na VATSIMu je Praha INFORMATION online jen velmi zřídka. Ve většině případů tuto stanici supluje LKAA_CTR (Praha radar).
 +
[[Category:VFR postupy + komunikace]]

Aktuální verze z 10. 8. 2016, 20:28

autor: Marky Parky


Praha Information poskytuje informační a pohotovostní službu neřízeným letům VFR uvnitř Sektoru Čechy a informační službu řízeným letům uvnitř CTA Praha. Na Moravě tyto služby poskytuje Brno a Ostrava radar, dle mapky sektorizace.
sektorizace FIC

Sektor Čechy je prostor mezi zemí a FL95 uvnitř hranic FIR Praha vyjma jednotlivých CTR, TMA, LKP a prostoru v a pod CTA Brno a Ostrava, to znamená včetně Gčka.


Co se prakticky skrývá pod jednotlivými službami? Informační služba zahrnuje informace o letištích (METAR, NOTAMy, v zimě stav dráhy), o aktivovaných prostorech, vyznačných meteorologických jevech (turbulence, bouřky, námraza, mlha). Tyhle informace poskytujeme i IFR letadlům vysoko, poměrně typickým klientem jsou Ryanéři letící do Polska, kteří (vzhledem k vybavení polských letišť a současně šetřílkovskému létání na krev) se potřebují včas rozhodnout jestli půjdou na letiště určení nebo alternate. V prostoru třídy G a E se k tomu přidává pak i informace o provozu, kde je to možné. Pohotovostní služba je vlastně "hlídání, že je vše OK". Zahrnuje jednak to, že poskytujeme pomoc (informace, rady) pilotům, kteří jsou aktuálně ve stavu tísně a pak pomoc letadlům s letovým plánem, o kterých není informace, že bezpečně let dokončili. Nejtypičtějším příkladem je "zapomenuté přistání", kdy letadlo už má být dávno na zemi, ale mi o něm nemáme žádnou zprávu a musíme vyhlašovat INCERFU a po letadlu pátrat, jestli někde nespadlo mezi naší poslední relací a místem přistání. Sem tam to ale jsou i nouzová nebo bezpečnostní přistání do terénu. Naštěstí v dnešní době mobilních telefonů je mnohem snadnější ověřit, že pilot přistál úspěšně.


Co se týká radarových (resp. jak je teď moderní a správné říkat - přehledových služeb), tak FIC Praha poskytuje přehledové služby a to: - sledování (monitoring) - informace o provozu a rady k vyhnutí - navigační pomoc Kdykoliv je potřeba poskytovat letadlu jednu z těchto navigačních služeb, tak si musí letadlo identifikovat - to může jakoukoliv metodou popsanou v L4444 hlavě 8. Nejčastěji se samozřejmě používají dvě - přes kód odpovídače (a tím rovnou odpovídám na dotaz zda a kdy přiděluje FIC odpovídač) a nebo přes hlášenou polohu.


Poslední věc je dotaz, zda FIC může něco na frekvenci povolit nebo ne. Mohou nastat dvě situace, kdy zaslechnete na frekvenci 126.1 nějaké povolení. - první z nich je průlet prostorem, do kterého je možné vstoupit pouze po oznámení - býval to již neexistující ADIZ, ale v dnešní době to je stále například omezený prostor Temelín - druhý je situace, kdy let je prováděn jako řízený ale zůstává na frekvenci FIC. To může být velké množství situací, od průletu části TMA, kdy řídící který to má na starost nemá potřebu s daným letadlem mluvit, přes výsadky nad FL95, které jdou již do třídy C a podléhají povolení, po např. noční lety VFR nad 5000ft, které jsou prováděny jako řízené, ale přitom mohou zůstat na spojení s FIC. Řídící pak příslušné letové povolení vydá pro FIC telefonem a na jeho základě pak FIC předává celé, nebo dílčí povolení letadlu po frekvenci. Prakticky to znamená, že letadlo je řízeno příslušným stanovišťem ATC (a to mu zajišťuje rozstupy, atd...), ale mluví s Praha Info a všechna povolení předává letadlům Praha Info (i když je vydává jiné stanoviště).

Na VATSIMu

Vzhledem k hustotě VFR provozu a poštu řídících na VATSIMu je Praha INFORMATION online jen velmi zřídka. Ve většině případů tuto stanici supluje LKAA_CTR (Praha radar).