Proudové motory

Z VACC-CZ Wiki
Verze z 31. 8. 2011, 17:31, kterou vytvořil Brodhaq (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Proudové motory byli vyvinuty proto, že pístové motory měli jistá omezení v účinnosti a řídký vzduch ve větších výškách se hůře spaloval. Proudové moto...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Proudové motory byli vyvinuty proto, že pístové motory měli jistá omezení v účinnosti a řídký vzduch ve větších výškách se hůře spaloval. Proudové motory přímo excelují ve velkých výškách, protože před spalováním vzduch stlačují a zvyšují tak výkon ve vyšších místech. A létání vysoko v řídkém vzduchu má lepší dopad na výhřevnost paliva, delší dolet a rychlejší a hladší let vysoko nad turbulencemi a bouřkami. Proto proudové motory, ať už jde o turbovrtulové nebo turboventilátorové, nahradili pístové motory na větších letadlech.

Jak pracují

Turbíny v proudových motorech jsou vějířovité struktury. Čepele obtočené kolem hřídele zachycují vzduch proudící motorem a otáčejí středovou hřídelí motoru. Mnoho moderních proudových motorů má několik turbín, které stlačují příchozí vzduch v různých stupních než dosáhne spalovací komory. Další turbíny ve výfukovém prostoru motoru používají energii výfukových plynů a udržují otáčení hřídele turbíny.

Všechny proudové motory fungují podle stejného principu. Palivo a vzduch se dostává do motoru a smíchávají se ve spalovací komoře, kde se tato směs zapálí. Horké výfukové plyny se pak vyřítí velkou rychlostí ze zadní časti motoru a tlačí letadlo kupředu. Jak horký vzduch proudí motorem, otáčí dalšími turbínami ve výfukovém prostoru, které udržují otáčení hřídele, obvykle ve více než 10 000 otáčkách za minutu (revolutions per minute - RPM)

Turboventilátorové motory

Turboventilátorové motory mají v přední části turbínu o velkém průměru, která zrychluje proudění velkého množství vzduchu kolem středového jádra motoru a ze zadu ven pryč. Toto uspořádání je mnohem účinnější na používání paliva a je mnohem tišší než starší proudové technologie. Turbovrtulové motory

Turbovrtulový motor je proudový motor, který je napojen na vrtuli. Vysokorychlostní turbíny tvoří obrovské množství síly, která je převedena na vrtuli přes redukční systém převodu. Vrtule je hodně velký ventilátor poháněný turbínou v motoru. V rychlostech mezi 250 až 350 mílích za hodinu (400km/h až 560 km/h) je turboventilátorový motor mnohem účinnější než normální proudový motor. Ve větších rychlostech ztrácí vrtule svoji výkonnost a normální proudový motor se stává lepší volbou.

Ovladače proudových motorů

Z hlediska pilota je ovládání proudových motorů mnohem snadnější než ovládání motorů pístových. Letadlo, které je vybaveno turboventilátorový motorem (jako Bombardier Learjet 45 nebo Boeing 737-400) má jednoduchý ovladač výkonu: páky tahu. Automatický systém řízení paliva se sám stará o míšení paliva a vzduchu ve spalovací komoře a nemusíte si dělat starosti s nějakým ovládáním vrtule.

Pro zvýšení výkonu:

Tlač páku tahu dopředu

Pro snížení výkonu:

Hýbni pákou tahu k sobě

Sleduj teploty

Zdaleka nejdůležitější na řízení proudových motorů je ovládat teploty. Pokud budete tlačit na páky tahu při vzletu moc, můžete také snadno motory přehřát. Takže při zvyšování výkonu sledujte měřiče teploty výfukových plynů (exhaust gas temperature - EGT) a teploty výstupu turbíny (inlet turbine temperature - ITT). Udržujte ručičky těchto teploměrů pod červenou oblastí.

Zpětný tah

Pro zpomalení letadla po přistání jsou letadla jako Learjet 45, Boeing 737-400, Boeing 747-400 a Boeing 777-300 vybaveny zpětnými tahy, které obrátí proudění výfukových plynů dopředu.

Ovládání zpětného tahu

Úplně stáhni výkon motoru

Drž trochu déle klávesu F2

Jakmile letadlo zpomalí na 60 knotů, vypni zpětný tah stisknutím F1


Článek převzat z http://www.ms-fs2004.wz.cz