RNAV

Z VACC-CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Rozdělení podle navigačního vybavení letadla na tzv. RNAV a NON-RNAV

Dnes přibývají tratě, kde výše uvedené je naprd, protože ne každý úsek mezi fixy je definovaný radiálem nebo QDMem od fyzického majaku. Pak přichází ke slovu to, co se nazývá prostorová navigace, čili schopnost letadla určit svoji polohu obecně kdekoliv v prostoru. Navigace letadla pomocí zařízení, které umí zjistit polohu letadla ve všech souřadnicích s požadovanou přesností kdekoliv v daném prostoru se zove R-NAV, neboli prostorová navigace.

Letadlo, které toto neumí, a svoji polohu dokáže určit dostatečně přesně jen na určité trati ( třeba na radiálu VORu ) se zove NON-RNAV neboli "bez možnosti protorové navigace".

Oboje je podmnožinou tzv. letu podle přístrojů, čili IFR.

Vybavení letadla se poznamenává do FlightPlanu.

Letadlo, které není vybaveno zařízením pro prostorovou navigaci nemůže používat tratě (a procedury), které jsou určeny jen pro R-NAV. Naopak , letadlo vybavené prostorovou navigací ale může a musí využít jakoukoliv proceduru, tedy i proceduru původně určenou jen pro NON-RNAV.

Technika použitá pro R-NAV navigaci v reálu i v FSce.

R-NAV navigace vyžaduje speciální zařízení na palubě - přitom GPS je jen jedna z možností. V reálu (civil.) se více než GPS samotné používá kombinovaná technika, která určuje polohu letadla výběrem aktuálně nejspolehlivějšího údaje z několika navzájem nezávislých navigačních metod. To se nazývá FlightManagementSystem (FMS). FMS bývá propojen přímo s řízením letadla pomocí autopilota.

FMS používá většina virtuálních pilotů i v online civilní simulaci, protože FMS je v civilním letectví běžné. Let - reálný i simulovaný - pak opravdu vypadá tak, že s vyjímkou "vzletu a přistání" jde vše "automaticky".

FSka sama o sobě nemá simulaci FMS - to je součást placenných addonů (letadel) nebo lze stahnout volnou versi FMS někde na Avsimu. Létání s FMS ať již v reálu nebo v simulaci změní pilotáž na problematiku správného naprogramování letu do palubního počítače (FlightManagementComputer = FMC) a aktivní dohled ze strany pilotů nad průběhem letu (!).

Výhoda FMS: lze zaletět prakticky jakékoliv tratě bez nutnosti pečlivě studovat a ručně hlídat naladění frekvencí , apod. Nevýhoda FMS: i v simulaci vzniká nutnost obnovovat a udržovat navigační databázi "waypointů"; za databázi pro i jen simulované FMS se dneska již platí ( Navigraph a mohutné diskuse všude okolo).

Pozn.2: GPS zdánlivě je klasický příklad prostorové navigace, ale není tomu tak. Aby samotný GPS byl schválen jako R-NAV vybavení, je třeba ho certifikovat , což snad je velmi vzácné. Obvykle je GPS jen jako součást dalších navigačních metod v FMS, mnohde ani to ne a FMS používá jiných metod pro určení polohy. Důvody jsou vice legislativní než technické.