STAR: Porovnání verzí

Z VACC-CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Řádek 19: Řádek 19:
  
 
Pozn.2:
 
Pozn.2:
Pokud vás ATC povolí '''při letu po STAR'''například do FL60 tak zreadbackujte FL60, ale okamžitě čumte do mapy STARU, jaká že je v místě, kde se nacházíte minimální povolená hladina ( výška ). Pokud je to například FL70, tak můžete sklesat  jen do FL70 a teprve, když minimální výška klesne na FL60, pokračujete v klesání. Instrukce od ATC tedy "nepřebíjí" minimální výšky publikované !
+
Pokud vás ATC povolí '''při letu po STAR''' například do FL60 tak zreadbackujte FL60, ale okamžitě čumte do mapy STARU, jaká že je v místě, kde se nacházíte minimální povolená hladina ( výška ). Pokud je to například FL70, tak můžete sklesat  jen do FL70 a teprve, když minimální výška klesne na FL60, pokračujete v klesání. Instrukce od ATC tedy "nepřebíjí" minimální výšky publikované !
 
Mimochodem i proto je prakticky nezbytné létat buď na více monitorů nebo mít mapy vytištěné před sebou. Ovšem když Vás ATC povolí klesat do FL60 při vektorování, tak si můžete klesat "jak chcete" a žádné minimální výšky neřešíte!
 
Mimochodem i proto je prakticky nezbytné létat buď na více monitorů nebo mít mapy vytištěné před sebou. Ovšem když Vás ATC povolí klesat do FL60 při vektorování, tak si můžete klesat "jak chcete" a žádné minimální výšky neřešíte!
 +
[[Category:IFR postupy + komunikace]]

Verze z 6. 2. 2011, 18:52

je příletová trať , čili Standard Terminal Arrival Route. Je ve formě mapy a ve formě dat pro FMS.

Navigace na STARu.

Jen něketré ( tzv. NON-RNAV STARY ) lze zaletět "na ruku" s běžným autopilotem. Pro většinu je třeba použít FMC, čili palubní počítač ( který je součástí placených letadel ). Tam je to naládovaný a letí to samo, navíc jsou aktuální updaty dat pro FMC, které kopírují stav v reálu.


MAPY JE NUTNO MIT VYTISKNUTÉ , nejen stažné někde v PC. (Kromě varianty, že máte vice monitoru, kde jeden je FSka a druhy mapy, jistěže ...) Mají to tak i reální piloti, nevidim duvod nepostupovat stejně. Nejde jen o hledání a letětní STAR, ale obecně o orientaci co kde je. Navíc "čuměním" do mapy se hodně naučí.

Pokud neumíte letět podle STAR, tak normálně ATC řekněte "unable to fly STAR" a on dá vektor nebo podobně - absolutně žádný probém.

Klesání na STARu

V těchto případech musí klesání povolit ATC - výslovně příkazem ke klesání, který musíte potvrdit. Čili - i když dostanete STAR, tak po něm můžete letět x majlí ve vaší cestovní hladině než vám dá ATC příkaz klesat a je to správně.

Pozn. 1: Zahájení klesání během letu samovolně pilotem je podle mých pozorování významnou příčinou VATSIMovských mimořádek ( včera byla jedna taková u LKMT). Protože VATSIM software neobsahuje warning před budoucím konfliktem, obvykle se ATC hodně zapotí abyste se nepotkali, takže tady pozor ---> Vina jde vždy na vrub pilota.

Pozn.2: Pokud vás ATC povolí při letu po STAR například do FL60 tak zreadbackujte FL60, ale okamžitě čumte do mapy STARU, jaká že je v místě, kde se nacházíte minimální povolená hladina ( výška ). Pokud je to například FL70, tak můžete sklesat jen do FL70 a teprve, když minimální výška klesne na FL60, pokračujete v klesání. Instrukce od ATC tedy "nepřebíjí" minimální výšky publikované ! Mimochodem i proto je prakticky nezbytné létat buď na více monitorů nebo mít mapy vytištěné před sebou. Ovšem když Vás ATC povolí klesat do FL60 při vektorování, tak si můžete klesat "jak chcete" a žádné minimální výšky neřešíte!