VATSIM

Z VACC-CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání

VATSIM logo.gif

VATSIM je celosvětová Internetová síť, umožňující spojení virtuálních pilotů s virtuálními řídícími letového provozu. Piloti létají s leteckými simulátory, virtuální řídící používají simulátory radarů. Komunikace mezi piloty a řídícími probíhá podle reálných postupů v letectví - je proto nutná jejich určitá znalost i když piloti mohou létat bez jakýchkoliv zkoušek. Pilotům je na VATSIMU k dispozici řada tréninkových materiálů - u nás především celá tato wiki, dále pak web www.vacc-cz.org, naše fórum www.vacc-cz.org/forum a výukové centrum na http://www.csavirtual.cz/

Připojení na VATSIM je bezplatné.

Než začnete, přečtěte si Český překlad hlavních zásad chování na síti VATSIM

Registrace na VATSIMu.

Každý nový účastník musí být nejsříve zaregistrován jako Pilot. Registrujtete se na centrální registrační stránce. Přečtěte si i tamější pravidla (anglicky) a souhlas s nimi potvrďte kliknutím na YES.

Při registraci nikdy nepoužívejte diakritiku, vždy piště bez háčků a bez čárek

Na další stránce vyplňte své jméno (First name), přijmení (Last name), E-mail (dvakrát, pro ověření), vyberte svůj věk z nabídky, vyberte svou nápovědu pro heslo (můžete napsat cokoliv, max. 20 znaků). State or Province i Country bude stejné - Czech Republic, Primary language (primární jazyk, možnost Czech), v nabídce "I am" máte na výběr mezi "zájemce", "skutečný pilot", "skutečný řídící", "skutečný pilot i řídící". Poslední položka - region - vyberte Europe. Poté se zobrazí ještě jedna nabídka - preffered division - zde vyberte Europe (except UK) a klikněte na Register.

Na e-mail Vám přijde registrační číslo a heslo. Uvádějte výhradně Vaše reálné jméno (JMENO PRIJMENI), nejsou povoleny přezdívky. Po registraci na VATSIMu získáváte automaticky statut PILOT/OBSERVER. Schválení registrace bude chvilku trvat, buďte trpěliví.

Výběr letového simulátoru

Dalším krokem před začátkem létání bude výběr simulátoru, který chcete používat. Drtivá většina uživatelů VATSIMu používá jeden ze simulátoru Microsoft Flight Simulator 2004, Microsoft Flight Simulator X nebo X-Plane. Pokusíme se zde uvést alespoň základní srovnání těchto tří možností, abyste si mohli sami vybrat.

Microsoft Flight Simulator 2004 (zkráceně FS2004 nebo také FS9) vznikl postupným vývojem z předchozích verzí. Vyznačuje se poměrně nízkou hardwarovou náročností a není problém jej spustit i na starším nevýkonném kancelářském počítači. Na rozdíl od starších verzí Flight Simulatoru (FS2002,...) pro FS2004 existuje velké množství a ještě dnes občas vychází nové doplňky (především letadla a scenérie) a ještě není mrtvý. Lze v něm létat především pomocí IFR přístrojové navigace. Pokud si chcete vyzkoušet létání na opravdu nenáočném simulátoru a oželíte horší grafické podání (které lze sice podstatně vylepšit instalací dalších doplňků, ale pak již ztrácí svou výhodu hardwarové nenáročnosti), FS2004 vám ještě nějakou dobu poslouží. Lze jej koupit za symbolickou cenu okolo 300 Kč.

Microsoft Flight Simulator X (zkráceně FSX) je posledním vývojovým stupněm rodiny simulátorů od firmy Microsoft. Vznikl v roce 2006 a po jeho vzniku bylo vývojové studio zodpovědné za tyto produkty uzavřeno, takže se již nedočká nových verzí. Jedná se o velmi kvalitní simulátor pro který existuje obrovské množství špičkových doplňků letadel i scenérií. Díky kvalitnímu grafickému zpracování je vhodný jak pro létání podle přístrojů tak pro vizuální navigaci. FSX má oproti FS9 vyšší reálné požadavky na výkon hardware (na ty, které jsou k němu od Microsoftu uvedené nelze brát zřetel) a pro provoz s nejnovějšími letadly potřebuje poněkud výkoný počítač. Pro úspěšný provoz je téměř nutností dokoupit a nainstalovat Acceleartion Expansion pack (který v sobě mimo jiné obsahuje všechny potřebné service packy). "Zlatá edice" Flight Simulatoru X která obsahuje FSX a Acceleration Pack se pohybuje od 400 Kč .

X-Plane v současné verzi 10 je špičkový simulátor od společnosti Laminar Research. Simulátor X-Plane má dlouhou historii a narozdíl od Microsoft Flight Simulatoru jeho vývoj stále pokračuje a roste, takže se stále přizpůsobuje novým požadavkům, optimalizuje na moderní hardware a opravuje současné chyby. Mezi jeho hlavní přednosti patří především menší počet chyb a z toho plynoucí vyšší stabilita, schopnost lépe využít moderní vícejádrové procesory a celou paměť RAM (v testovací verzi již podporuje 64bit, narozdíl od FSX) a celkově kvalitnější jádro umožňující vývojářům dalších doplňků daleko více věcí, než FSX. Jako jediný ze simulátorů je X-Plane dokonale multiplatformní - dokáže běžet na Windows, Linux, i MAC. X-Plane podporuje ještě detailnější a hezčí zobrazení okolní scenérie než FSX a je tak velmi vhodný pro zájemce ovizuální navigaci. Přístrojová navigace je v X-Plane stejnou samozřejmostí jako v FSX. Nevýhodou X-Plane je menší počet jeho uživatelů a tudíž i vývojářů (především komerčních) a z toho plynoucí menší výběr mezi doplňky letadel a scenérií. Obzvlášť výběr profesionálních doplňků (addonů) velkých dopravních letadel je v X-Plane menší než v FSX - což se do budoucna má velkou pravděpodobnost změnit, díky postupnému přechodu některých uživatelů a vývojářů z FSX na X-Plane. X-Plane je dražší než FSX a jeho ceny se pohybují okolo 1 400 Kč (v akci se dá sehnat i za 1000 Kč).

Kromě těchto nejrozšířenějších simulátorů lze k VATSIMu připojit i další simulátory - například všechny verze Microsoft Flight Simulator od verze FS98 dále. Jejich používání (snad kromě opravdu starých počítačů) nemá žádný přínos a existuje pro ně jen velmi omezené množství doplňků. Je také možné používat program Prepar3D od firmy Lockheed Martin, který vychází z FSX ale nepřináší téměř žádné zlepšení a cena jeho licence je pro většinu domácích uživatelů nepřijatelná. Experimentálně je také možné připojit a provozovat volně šiřitelný open-source simulátor Flight Gear. Připojení a provoz na VATSIMu všech těchto alternativních simulátorů není jednoduché a rozhodně není vhodné pro začátečníky. Proto nebude jejich používání v této wiki rozebíráno a zkušený zájemce si je určitě zjistí sám.

Výběr a instalace pilotního připojovacího softwaru.

Na VATSIM se nepřipojujete pomocí Multiplayeru v FS. VATSIM není hrací server! Použijete software, který si stáhnete a instalujete a kterým připojíte váš simulátor k síti VATSIM.

Softwary pro připojení Microsoft Flight Simulatoru k VATSIMu jsou tři:

SquawkBox

Squawkbox je o něco jednodušší a přehlednější, ale zase nemá tolik porkočilých funkcí nastavení. Lze tedy řídí, že Squawkbox je vhodnější pro nové členy, kteří se nechtějí zdržovat zbytečným nastavováním a kteří dají přednost jednoduchému přehlednému rozhraní i za cenu menší konfigurovatelnosti a horšího grafického vzhledu ostatních letadel. Pro více informací si přečtěte článek Squawkbox

FSInn

Oproti Squawkboxu toho FSInn umí podstatně více (zobrazování "hezkých" okolních modelů letadel, lepší správa zvukového hardware,...) a obsahuje ještě velké množství dalších svých miniaplikací (radar, pushback,...) ale také spoustu balastu, který nikdy nevyužijete buď pro jeho zastaralost, nebo nefunkčnost (další sítě kromě VATSIMu, podpora Teamspeaku, P2P,...). Nevýhodou FSInnu je jeho velké množství různých oken a to, že se různé věci nastavují na různých místech. Je tedy vhodnější buď pro pokročilé uživatele simulátoru, kteří přesně ví co chtějí, nebo i pro začátečníky, kteří se zajímají o počítače a nebude jim zvládání né příliš přehledného uživatelského rozhraní dělat problém. Také FSInn má svůj vlastní článek.

vPilot

vPilot je nejnovější z pilotních klientů pro VATSIM. Vznikl na jaře 2014 jako velmi jednoduchý a pohodlný klient pro uživatele FSX. Pokud tedy přicházíte do světa VATSIMu nyní, máte FSX nebo Prepar3D a chcete nejjednodušší a nejstabilnější řešení, pokračujte na stránku vPilot. Pokud jste uživatel FS2004, není zde nic pro Vás.

Pokud jste si vybrali X-Plane, pak máte jedinou možnost.

XSquawkBox

Pro uživatele X-plane je k dispozici pouze XSquawkBox

Scenérie letišť v simulátoru

Všechny simulátory po zakoupení a instalaci obsahují základní pozemní schémata důležitých letišť. Problém je ovšem v jejich podrobnosti a přesnosti, která vzhledem k počtu letišť na celém světě, které musí výrobce do simulátoru umístit nemůže být příliš vysoká. Z tohoto důvodu vznikají pro významnější letiště doplňkové (addonové) scenérie - buď placené, nebo volně šiřitelné (freeware, free). Pro všechna větší letiště v ČR máme již scenérie připravené a jsou zdarma. Lze je stáhnout z webu www.vacc-cz.org v sekci Letiště a mapy. Tyto scenérie vesměs fungují v FS2004 i FSX. Instalace těchto scenérií do Microsoft Flight Simulatoru většinou spočívá v jejich nakopírování do složky Addon Scenery a následném přidání v simulátoru v Settings - Scenery library - Add. Konkrétní instrukce pro danou scenérii vždy naleznete v souboru readme který je u ní přibalen. Pro X-Plane je scenérií méně, ale lze do něj konvertovat ty pro FS pomocí nástroje FS2XPL.

Instalovat doplňkové scenerie důležitých letišť (LKPR, LKTB, LKMT,...) a nelétat s těmi výchozími je kromě vašeho vizuálního zážitku důležité hlavně proto, abyste ostatním lidem na síti nestáli v budovách, nejezdili po trávě, apod.

Správná nastavení v simulátoru

V menu Settings FS Simulátoru je třeba zkontrolovat zda je nastaveno a nastavit:

  • PAUSE ON TASK SWICH OFF - (nezaškrtnuto)- tedy simulátor se nebude automaticky pausovat když kliknete na jiné okno
  • Altimeter Feet - tj výška vždy ve feetech !!! I pokud létáte s letadlem východní výroby, které má přístroje v metrech, je nutné mít simulátor přepnutý na feety, kvůli správnému přenosu na VATSIM
  • Indikace rychlosti Vybráno "Show speed as Indicated air speed" v Realism Settings - aby se zobrazovala indikovaná rychlost skutečně jako indikovaná
  • Building Collision (Crash) a Traffic collision (Crash) nastaveno OFF - rozpoznávání kolizí s budovami a ostatním provozem - doporučeno vypnout, protože některé scenerie mohou obsahovat neviditelné kolizní objekty. Stejně tak se může někdo připojit se svým letadlem na vašem místě a hrozilo by restartování simulátoru kvůli "nehodě"

Připojení

Konkrétní postupy pro připojení jsou detailně popsány v návodech na Squawkbox, FSInn a XSquawkBox. Zde si zopakujme jen zásady.

Je jedno, na který server VATSIMu se připojíte, všechny jsou vzájemně synchronizované. Pouze na ty evropské budete mít asi lepší odezvu a tedy uvidíte okolní provoz o něco plynuleji.

V připojovacím dialogu uvádějte vždy své celé skutečné jméno. Nepoužívejte háčky a čárky.

Pokud se připojení nezdařilo, zkuste jiný server.

Počasí a denní doba

Jako zdroj počasí se musí použít počasí generované VATSIMem, to může být buď stahované pomocí Squawkbox/FSInn (FS2004) nebo pomocí nějakého externího programu, který umí stahovat počasí z VATSIMu - konkrétně komerční ActiveSky, nebo freeware šiřitelná alternativa FSRealWX lite. Oba tyto externí programy umí komunikovat s FS9 i FSX.

Pro X-Plane je vhodné stahovat počasí pomoxí XSquawkBoxu.

Při létání není potřeba dodržet reálný čas - můžete si nastavit denní let i když je deset večer. Pouze je nutné držet minuty - např. tedy pokud je ve skutečnosti 20:37, tak mějte v simulátoru 11:37, nebo 12:37 apod.

Komunikace s ATC.

Na VATSIMU se pro komunikaci pilota a ATC užívají dva způsoby: textová nebo hlasová komunikace. Vždy ale musíte být naladěni na frekvenci ATC pomocí COM1. Hlasová komunikace má před textovou prioritu, protože (ačkoliv se to zpočátku nemusí zdát) je jednodušší pro pilota i pro řídícího. Pokud vám nefunguje hardware pro přenos hlasové komunikace, můžete používat textovou. Textovou komunikací s ATC není užití Private Chatu! Rozdíl mezi chatem a komunikací na frekvenci COM1 je, že na frekvenci vaše zprávy vidí/slyší všichni ostatní, což je pak stejné jako v reálu.

Pokud vás ATC zavolá "Contact me on 123.45 MHz", naladíte na COM1 udanou frekvenci a buď ho zavoláte hlasem, nebo mu na frekvenci napíšete - neodpovídáte mu nic (ani "rgr") privatním chatem!

Jakého oslovit ATC?

O pozicích ATC v reálu se píše v obecném článku o Rozdělení vzdušného prostoru tady na wiki. Protože je na VATSIMu řídících méně, platí pravidlo, že "vyšší pozice" automaticky vykonává i všechny činnosti určené v reálu pro pozice nižší, pokud ta není přítomna. Př.: pokud je přítomen jen LKPR_APP, voláte od začátku jeho, i když v reálu voláte nejdříve "Ruzyně Věž" nebo "Ruzyně Ground".

UNICOM - když žádný řídící není přítomen?

Pokud na VATSIMU letítě v oblasti, nebo odlétáte z letiště, kde není žádný ATC přítomen ani nikdo vyšší nevykonává jeho činnosti (tzv. nepokrytá oblast), tak je dohodnuto, že se komunikují piloti vzájemně mezi sebou, jen zby se neposráželi, na takzvaném UNICOMu. UNICOM je pouze textový kanál, který naladíte frekvencí 122,800 MHz, a tam je potřeba psát zhruba a ve zkratkách základní manévry, které s letadlem děláte + vaši polohu.

Během letu v nepokryté obalsti musíte být neustále připraveni na to, že se připojí ATC a osloví vás, abyste ho zavolal na jeho frekvenci, buď textem nebo voicem. Je Vaší povinností se řídícímu okamžitě po výzvě ozvat na jeho frekvecni.

Mapy

Všechny mapy pro létání na VATSIMu jsou vždy ke stažení na lokální stránce každého VACC, pro ČR je to v sekci LETIŠTĚ A MAPY. Mapy je nezbytné mít vytištěné nebo zobrazené na druhém monitoru, počítači, tabletu,... a umět se v nich orientovat. O mapách je uvedeno vše podstatné zde na wiki.

Plánování letů.

Před letem je potřeba se rozhodnout, jak chceme letět. Pokud chceme letět VFR, můžeme si letový plán podat ale také nemusíme. Více v kategorii VFR. Pro IFR let musíme vždy podat letový plán se správnou ROUTE.

NOTAM a ATIS

NOTAMy si VATSIM generuje vlastní, založené na reálné situaci. NOTAMY nalezenete vždy na webu VACCu, v ČR: na stránce http://www.vacc-cz.org/ v sekci Letiště a mapy na stránkách příslušných letišť, nebo také v systému vRoute. Doporučuji je před letem prostudovat, ATC s jejich znalostí počítají. Nepoužívejte reálné NOATMY z Internetu.

ATISy na VATSIMU vytváří řídící. ATIS je vždy na své vlastní frekvenci, dostupný v textové i mluvené podobě. ATIS naladíte tak, že na okamžik opustíte frekvenci vašeho ATC nebo UNICOM a naladíte frekvenci ATISu, popřípadě pokud má vaše letadlo dvě rádia, naladíte ATIS zároveň na druhém rádiu. Pokud ATIS není, je třeba získat informaci o letišti bud dotazem od řídícího nebo se řídit VATSIM METAREM pro dané letiště (příkaz: .metar XXXX). Nikdy nepoužívejte ATISY a METARY generované samotnou FSkou, ani reálné ATISY dostupné na internetu!

Další informace

Většinu znalostí, které budete potřebovat pro úspěšné létání online naleznete v této wiki. Dále doporučujeme navštěvovat pravidelně fórum http://www.vacc-cz.org/forum kde se můžete ptát na to, co vám není jasné. Spoustu dalších informací najdete na webu www.csavirtual.cz. Pro pokročilejší studium doporučujeme předpisy na lis.rlp.cz v sekci Předpisy.