VFR - vzorové navigační přípravy

Z VACC-CZ Wiki
Verze z 1. 5. 2011, 12:12, kterou vytvořil Brodhaq (diskuse | příspěvky) (Zamyká „VFR - vzorové navigační přípravy“ ([edit=autoconfirmed] (do odvolání) [move=autoconfirmed] (do odvolání)))
Přejít na: navigace, hledání

Na tomto místě bych rád zveřejnil několik ukázkových VFR navigačních příprav. Netvrdím, že je to jediné správné řešení, ale rozhodně tyto mapy a navigační štítky nemají daleko k reálným postupům.

LKPR->LKKV

Letíme LKPR LKKV za VFR. Vybral jsem dvě docela zajímavé tratě.

První z nich vede z LKPR přes výstupní bod W, pak na E, vstup do LKKV CTR. Z LKPR se na W dostanede dle instrukcí ATC (pravděpodobně W1 odletová, viz mapy). Poté poletíte na rakovník, kurs vychízí 254, snos větru vzhledem ke vzdálenosti zanedbáme. Za 7 minut máme RAKovník, zapisujeme časy do navigačního štítku a točíme na E. Před vstupním bodem E voláme LKKV_TWR a žádáme instrukce ke vstupu do CTR. Pravněpodobně dostaneme příletovku E1.

Navigační štítek - trasa 1
ICAO mapa - trasa 1
Navigační štítek - trasa 2
ICAO mapa - trasa 2

Druhé trať vede z LKPR přes výstupní bod Sierra, poté RAK a ECHO. Na SIERRU opět dle instrukcé ATC, poté se letí podél Berounky a podél železniční tratě, navigačně velmi hezký terén. Po minutí RAK je to jako v předchozím případě. Tato trať je o něco málo delší a možná složitější, ale zase se letí hezčím terénem.

Počasí: http://meteo.rlp.cz/ tady seženeme aktuální metary (pro vatsim létání samozřejmě metary z vatsimu, ale je dobré používat tento web pro celkové přehled, popřípadě předpověď TAF, oblastní předpověď, výstrahy, sigmety a další). Další dobrý web třeba tady: http://www.flymet.info/ hlavně předpověď dohlednosti se hodí. Zatím to vypadá docela dobře.

Vzdušný prostor: V CTR LKPR a LKKV podléháte povolení řídícího letového provozu, takže se podle toho chovejte (vše je třeba žádat, klasika). Mimo CTR si můžete letět podle svého, ale s ohledem na okolní vzdušný prostor (bacha, části letu jsou pod TMA LKPR, viz mapy, kdyby měl někdo dotazy tak piště). TMA je taktéž řízený prostor. Na trati nejsou žádné omezené, zakázané, vyhrazené a další prostory, tudíž plán využití vzdušného prostoru pro tentokrát nemusíme řešit.









LKBE->LKKV (->LKBE)

Poletí se z Benešova do LKPR (v prostoru G, tj. do 100ft ADL), v LKPR vstup do CTR, příletovka, průlet nad rwy (snad vítr dovolí na 31), odletovka, opuštění CTR, do LKKV vyhlídkově a vysoko (v TMA), v LKKV vstup do CTR, průlet (nebo letmé přistání a vzlet, jak se komu chce), opuštění CTR a vyhlídkově do Benešova, tentokrát těsně pod TMA. Vlastní brýfing:

Benešov - neřízené letiště se dvěma travnatými dráhami. Vzhledem k blízkosti zástavby jsou tam poměrně složité protihlukové postupy. Bylo by zbytečné sem vše přepisovat, je to dostupné v AIPu: http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/val … e-text.pdf Z AIPu si také každý může nastudovat dráhový systém a okruhy (směr, výška). Z AIPu je vhodné si vytisknout i VOC: http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a4-be-voc.pdf a letištní mapu: http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/val … e-adc.pdf. Není od věci vytisknout VOC a ADC oboustraně a do volných okrajů udělat poznámky z TXT části ručně. Celé letiště pak je na jednom listu papíru.

Benešov je neřízené letiště. Po vzletu z Benešova můžeme provést třeba okruh a přeletem přes letiště naletět kurs 305, který nás dovede k prvnímu otočnému bodu, tj. Štěchovice. Poctivě kontroujte výškoměr, za Štěchovicemi začíná TMA do kterého by bylo zbytečné vstupovat, stejně bychom zachvilku klesali do CTR. 3 minuty před bodem ECHO voláme LKPR_TWR (jeslti nebude tak bude suplována APP). Potvrdíme ATIS (včas přijmeme), QNH (z ATISu) a požádáme o instrukce ke vstupu do CTR LKPR. ATC nám vstup pravděpodobně povolí, dostaneme příletovou trať (viz mapy LKPR na webu vacc-cz.org, klteré jistě každý dávno má) a výškové omezení v CTR (čekejte 2500ft). Podle pravidel létání v CTR, které jsme minule trénovali provedeme průlet, dostaneme odletovku a letíme. Na hranice CTR se budeme držet nejvýše 2500ft altitude. Po opuštění CTR budeme předáni na APP (typicky dostaneme pouze monitorujte APP, tj když s APP chceme mluvit musíme se ozvat). Zažádáme si stoupání do FL65, APP nám pravděpodobně povolí. Nejpozději v převodní výšce nastavujeme výškoměr na 1013hpa! Na hranicích TMA budeme buď přelaďěni na LKAA_CTR, nebo si nás APP ještě chvilku nechá a nebo půjdeme na unicom, to nechte na koordinaci mezi ATC.

V Žatci můžeme pouze přeletět letiště, nebo třeba letět po okruhu, udělat průlet atd. V Žatci nejsou žádné zvlášní postupy, ale kdo chce může si AIP vytisknout: http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/val … d-text.pdf http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a4-zd-adc.pdf http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a4-zd-voc.pdf

Nyní nás čeká opravdový oříšek. Od Kláštěrce nad Ohří letíme těsně vedle omezeného prostoru. Aktivaci prostoru prověříme v den letu na adrese http://aup.rlp.cz/ ale pro účely procvičení navigace můžeme předpokládat že je prostor aktivní. Trefit plánovanou trať pouze podle kompasu nebo GPS by nebylo nejjednodušší, využijeme pohledu z okna, stačí se řídit řekou, poletíme severně od řeky, tu nepřeletíme a máme zajištěno že prostor nenařušíme.

Mapa ICAO 1:500 000 se zákresem trati LKBE-LKKV-LKBE

Blížíme se ke Karlovým Varům. Kdo chce, může přistát, důležitou část akce máte za sebou, kdo chce může pokračovat zpět do Benešova. Postupujeme stejně jako v případě příletu do LKPR, tj. ATIS, QNH, voláme věžku, příletovka, maximální výška, průlet nad rwy nebo přistání, pro ty co přežili odletovka, opuštění CTR. Domů poletíme v 3500ft, tj. pod všemi TMA, takže budeme buď na UNICOMu nebo u některého z řídících, podle situace.

Navigační štítek LKBE->LKKV->LKBE

Trať domů je navigačně trochu složitější, neletíme podle žádné výrazné linie, většinou to vychází přes lesy, ale zato všechny otočné body jsou velmi výrazné a nebude problém je najít. Pouze pozor na narušení TMAček bez dovolení. Za Plzeňskou dálnicí ještě potkáme Hořovice, AIP zde: http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/val … v-text.pdf http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a4-hv-adc.pdf http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a4-hv-voc.pdf ale pro potřeby jednoho okruhu není podstatné si celý AIP tisknout, stačí si udělat poznámky. V Dobříši ještě zkoukneme tamější památku a pak přímo Benešov.

Pro let si podáme letový plán, to jsme už také minule nacvičovali. Narozdíl od navigačního štítku NEPÍŠEME body uvnitř CTR. Nemusíme taky vypisovat všechny otočné body pro ATC nepodstatné, mělo by stačit route: (všiměte si že nepíšu LKBE do route) E LKPR W LKZD N LKKV/N0120A035 E LKHV. Letiště odletu i příletu LKBE. Cestovní napíšeme FL65 (to, že si o stoupání do FL řekneme až po opuštění CTR LKPR nevadí). Za bod LKKV musíme napsat /N0120A035 kde 0120 nahradíme svojí TAS, kterou jsme ve FPL uvedli. A035 zde značí změnu z plánované hladiny FL065 na výšku 3500ft. Je to pouze formalita aby v plánku nebyly chyby. Před letem prověříme meteo situaci v LKPR a LKKV pomocí metarů (opravdu vatsim metarů, protože poslední dobou z důvodu vatsim techniky se někdy od reálných liší). Počasí po ceste zkontrolujeme podle známých webů http://www.flymet.info/cr/?gmetyp=vis&gmepic=18 a http://meteo.rlp.cz/

LKMH->EDDC

Poletí se z Mnichova Hradiště (LKMH) do Drážďan (EDDC). Celý let bude za VFR. Route jsem naplánoval následovně: LKMH - Staré Splavy (to je Mácháč(to je rybník)) – Děčín (most přes řeku) – Hřensko (v případě průletu bacha, ať na vás nespadne padající kamení) – EDAR Pratzschwitz (VFR letiště v Německu) – SIERRA (vstupní bod do CTR EDDC).

LKMH – ačkoliv je to VFR letiště, jsou postupy komplikovány díky trvalým uzavírkám na zemi. Všechno východně od rwys je zavřené (pojížděčky A, B, C, D, E, approny N a W). Na taxiway G je nějaké omezení, pro VATSIM použití bych ignoroval (nemáme traktory, přetah letadla nemožný), takže pojíždění po G a F bez omezení. Parkovat lze tedy na appronu S (dostupnost přes F a G) a před hangárem (dostupnost přes H a I) a na appronu H (nemám ověřeno, ale předpokládám, že to bude pro vrtulníky). Výška okruhu 1805ft. Minimální výška 4. okruhové zatáčky je 1149 ft/ 350 m AMSL. Při letu po okruhu není z hlukových důvodů povolen přelet obcí Březina, Podolí, Mnichovo Hradiště, Loukovec a Kruhy. Vše najdete v AIPu: http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/val … h-text.pdf Mapa letiště (nutná): http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a4-mh-adc.pdf a VOC (doporučená vytisknout na druhou stranu letištní mapy): http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a4-mh-voc.pdf

icao mapa LKMH->Hřensko

V LKMH očekáváme AFISáka na 130.20. Po odletu z LKMH dostanete "Monitorujte LKAA_CTR 127.12". Letíme na Mácháč, poté Děčín, Hřensko. Před Hřenskem zavolat LKAA a rozloučit se. Ohlásíme se (koho volám, kdo jsem, kde jsem, úmysly). Dalším otočným bodem je letiště Pratzschwitz (neřízené VFR letiště). Ještě před Pratzschwitzem je na čase volat EDDC_TWR se žádostí o vstup do CTR (koho volám, kdo jsem, kde jsem, info+qnh, úmysly). Měli bychom dostat sqwk a instrukce, co dělat v CTR. Asi se to nebude moc lišit od toho, co jsme trénovali např. minule, nebo někdy dříve.

jeppesen mapa Hřensko-EDDC

EDDC Drážďany jsou IFR letiště, podobající se tak trochu LKMT. Provoz na tomto letišti se moc neliší od našich letišť, na kterých jsme trénovali (Vary). Nějaké info: http://www.airports.de/component/option,com_mtree/task,viewlink/link_id,106/lang,de/

jeppesen EDDC-Hřensko

Letový plán

Cesta tam: rte – DCT DECIN HRENSKO EDAR SIERRA

icao mapa Hřensko-LKMH

Zpět: SIERRA EDAR HRENSKO DECIN DCT

Výšku (resp. FL) každý sám dle sebe a počasí, pravidlo na západ sudé a mezihladiny (4500, FL65,…), na východ liché a mezihladiny (3500ft, FL75,…) platí.


Počasí

Metary z vatsimu, dale http://www.flymet.info/cr/ http://www.eurometeo.com/english/maps http://meteo.rlp.cz/

navigační štítek LKHM-EDDC
navigační štítek EDDC-LKMH

Zakázané/omezené prostory na trati

Nejsou.