NDB

Z VACC-CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání

NDB (Non-Directional-Beacon, nesměrový radiomaják) je vysílač pracujícín v pásmu dlouhých vln v pásmu 200-525 kHz (nevyužívá ale celé toto pásmo). Nosná vlna je modulovaná kódem 1-3 písmen Morseovy abecedy, takže po naladění je možné akusticky ověřit zda je naladěn správný maják (ba dokonce podle předpisů je to povinnost).

Přesnost navigace NDB je udávána okolo 5-7 úhlových stupňů, tj. ve vzdálenosti 50 km od majáku je přesnost zaměření 4-6 km. V noci, kdy může být vyzařovací diagram ovlivněn interferncí s dálkovým příjmem, se ovšem udává možná chyba až 25 stupňů (tzv. “noční chyba” NDB).

Palubní vybavení: “protikusem” NDB je na palubě letadla přístroj ADF (Automatic Direction Finder, Automatický Radiový Kompas, ARK), případně RMI (Radio Magnetic Indicator). Je to v podstatě číselník s ručičkou, která ukazuje směr k naladěnému radiomajáku (pokud není naladěn žádný maják v dosahu, stočí se ručička kolmo na osu letadla), v případě RMI doplněný o otočnou stupnici propojenou s magnetickým kompasem.

Radionavigace pomocí NDB

Soustava NDB/ADF (RMI) je schopna určit pouze okamžitý směr k radiomajáku. Pro určení polohy je nutné provést současně 2 měření dvou azimutů ke dvěma majákům, výsledek zakreslit do mapy a horizontální polohu určit jako průsečík dvou takto vzniklých přímek.

NDB.JPG

Pokud chce osádka letounu vybaveného pouze ADF (což je případ Flight simulatoru) letět přímo k radiomajáku, musí si uvědomit, že kurs letu odpovídá směru udanému radiokompasem pouze teoreticky, bez vlivu větru. V praxi je zpravidla snášeno větrem a pokud by letadlo letělo pouze podle ručičky radiokompasu, přibližovalo by se k radiomajáku obloukem, v extrémním případě velmi silného větru šikmo zezadu by mohlo k majáku doletět téměř “v protisměru” proti původně plánované trati.

Tento problém je zvlášť závažný, pokud se provádí přiblížení za použití NDB – zde je požadavek na dodržení tratě v prodloužené ose dráhy naléhavý. Proto jsou zpravidla součástí výbavy letadel 2 ADF přijímače sdružené do jednoho přístroje se dvěma ručičkami a součástí pozemného zařízení 2 NDB majáky umístěné v prodloužené ose dráhy. Posádka ladí na každém přijímači jeden maják a během přiblížení koriguje kurs tak, aby ručičky sdruženého přístroje zůstávaly “v zákrytu”, bez ohledu na směr jímž ukazují..

RMI řeší i problém snosu větru a umožňuje letět k NDB po přímce.

Pozemní vybavení

NDB (Non Directional Beacon - nesměrový maják) - pozemní stanice vysílající všesměrově signál na kmitočtech 200 - 525 kHz. Maják rovněž vysílá dvou nebo tří písmenný identifikátor ve znacích Moreseovy abecedy.

Palubní vybavení

ADF (Automatic Direction Finder - Automatický rádiový kompas - ARK) - palubní přijímač získává signál z pevné a otočné rámové antény. Součtem signálu z těchto dvou antén vzniká přjímací charakteristika ve tvaru kardioidy (srdcovky), která je význačná tím, že má jedno ostré minimum. Natočením rámové antény na toto minimum lze určit směr na radiomaják NDB. Indikace je realizována na speciálním indikátoru radiokompasu s otočnou, ručně nastavitelnou, kruhovou stupnicí nebo na RMI (radio-magnetic indicator), který je zároveň napojen na magnetický kompas a umožňuje mimo jiné let k majáku s vyloučením snosu větru. Přesnost systému je 5° - 7° (pro ilustraci ve vzdálenosti 50 km od NDB je přesnost zaměření 4 - 6 km).